UNESCO
Programy UNESCO
Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (anglicky United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO) je jedna z 15 mezistátních odborných organizací (agentur) OSN. Sídlí v Paříži. Organizace má 195 členských zemí.
V oblasti přírodních věd se UNESCO soustředí na vytvoření sítě vědeckých institucí a školících středisek v rámci rozvojového světa.
Hlavními programy jsou:
1. Mezinárodní hydrologický program (IHP)
2. Člověk a biosféra (MAB)
3. Mezivládní oceánografická komise (IOC)
4. Mezinárodní geologický korelační program (IGCP)
Mezinárodní hydrologický program (International Hydrologic Programme - IHP) se zabývá oběhem vody v přírodě. V programu IHP čeští specialisté pracují na řadě projektů, z nichž k nejdůležitějším patří "Regionální spolupráce podunajských států v hydrologii" a projekt "Opatrování pitné vody v nebezpečných situacích". Lektorem je Ing. Josef Hladný, CSc.
Program Člověk a biosféra byl v roce 1970 celosvětově vyhlášen na generální konferenci Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).(Man and the Biosphere - MAB ). Jeho cílem bylo a je podpořit rozumné a trvale udržitelné využívání přírodních zdrojů a zlepšení vztahů mezi člověkem a přírodou.Program MAB řídí Mezinárodní koordinační rada, ve které je zastoupeno 34 členských států, volených každé dva roky na Generální konferenci UNESCO.